POT 10K OHM 25W WIREWOUND LINEAR
Product Attributes:
Series H
Product Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 25W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Features -
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient -
Rotation 300°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Flatted
Actuator Length 0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Bushing Thread 3/8-32
Mounting Type Panel Mount
TT-DKEY-RHS10KE-ND
Ohmite
1 1
Ohmite RHS10KE-ND
Sku: TT-DKEY-RHS10KE-ND
Description of product
Product Attributes:
Series H
Product Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 25W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient -
Rotation 300°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Flatted