RES 56 OHM 5% 50W TO220
Product Attributes:
Series PWR221T-50
Product Status Active
Resistance 56 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 50W
Composition Thick Film
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package TO-220
Size / Dimension 0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.760" (19.30mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
TT-DKEY-PWR221T-50-56R0J-ND
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. PWR221T-50-56R0J-ND
Sku: TT-DKEY-PWR221T-50-56R0J-ND
Description of product
RES 56 OHM 5% 50W TO220
Product Attributes:
Series PWR221T-50
Product Status Active
Resistance 56 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 50W
Composition Thick Film
Features Current Sense
Supplier Device Package TO-220