RES 10 OHM 1% 35W TO220-2
Product Attributes:
Series PWR220T-35
Product Status Active
Resistance 10 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 35W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case TO-220-2, Variant
Supplier Device Package TO-220-2
Size / Dimension 0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.575" (14.60mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
TT-DKEY-PWR220T-35-10R0F-ND
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. PWR220T-35-10R0F-ND
Sku: TT-DKEY-PWR220T-35-10R0F-ND
Description of product
RES 10 OHM 1% 35W TO220-2
Product Attributes:
Series PWR220T-35
Product Status Active
Resistance 10 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 35W
Composition Thick Film