RES 0.75 OHM 1% 20W TO220-2
Product Attributes:
Series PWR220T-20
Product Status Active
Resistance 750 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 20W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case TO-220-2, Variant
Supplier Device Package TO-220-2
Size / Dimension 0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.575" (14.60mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
TT-DKEY-PWR220T-20-R750F-ND
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. PWR220T-20-R750F-ND
Sku: TT-DKEY-PWR220T-20-R750F-ND
Description of product
RES 0.75 OHM 1% 20W TO220-2
Product Attributes:
Series PWR220T-20
Product Status Active
Resistance 750 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 20W
Composition Thick Film