SENSOR RTD 500OHM 1% 0805
Product Attributes:
Series PTS
Product Status Active
Resistance @ 0°C 500 Ohms
Resistance Tolerance ±0.3%
RTD Material Platinum (Pt)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Termination SMD (SMT) Tabs
Accuracy -
Temperature Coefficient 3850ppm/°C
Current 400 µA
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
TT-DKEY-PTS0805500TR-ND,PTS0805500CT-ND,PTS0805500DKR-ND
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1 1
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTS0805500TR-ND,PTS0805500CT-ND,PTS0805500DKR-ND
Sku: TT-DKEY-PTS0805500TR-ND,PTS0805500CT-ND,PTS0805500DKR-ND
Description of product
SENSOR RTD 500OHM 1% 0805
Product Attributes:
Series PTS
Product Status Active
Resistance @ 0°C 500 Ohms
Resistance Tolerance ±0.3%
RTD Material Platinum (Pt)
Termination SMD (SMT) Tabs
Accuracy -