RES 4.02M OHM 1/2W 1% AXIAL
Product Attributes:
Series HVR37
Product Status Active
Resistance 4.02 MOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
Failure Rate -
TT-DKEY-PPCHF4.02MTR-ND,PPCHF4.02MCT-ND
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1 1
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PPCHF4.02MTR-ND,PPCHF4.02MCT-ND
Sku: TT-DKEY-PPCHF4.02MTR-ND,PPCHF4.02MCT-ND
Description of product
RES 4.02M OHM 1/2W 1% AXIAL
Product Attributes:
Series HVR37
Product Status Active
Resistance 4.02 MOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial