RES 2.8K OHM 1/2W 1% AXIAL
Product Attributes:
Series SFR16S
Product Status Active
Resistance 2.8 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features -
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
TT-DKEY-PPC2.80KXTR-ND,PPC2.80KXCT-ND
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1 1
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PPC2.80KXTR-ND,PPC2.80KXCT-ND
Sku: TT-DKEY-PPC2.80KXTR-ND,PPC2.80KXCT-ND
Description of product
RES 2.8K OHM 1/2W 1% AXIAL
Product Attributes:
Series SFR16S
Product Status Active
Resistance 2.8 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial