VARISTOR 950V 40KA SQUARE 36MM
Product Attributes:
Series ZNR®
Product Status Active
Maximum AC Volts 575 V
Maximum DC Volts 765 V
Varistor Voltage (Min) 855 V
Varistor Voltage (Typ) 950 V
Varistor Voltage (Max) 1.045 kV
Current - Surge 40 kA
Energy -
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -
Features -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Square 36mm, Formed Tabs
TT-DKEY-P14950-ND
Panasonic Electronic Components
1 1
Panasonic Electronic Components P14950-ND
Sku: TT-DKEY-P14950-ND
Description of product
VARISTOR 950V 40KA SQUARE 36MM
Product Attributes:
Series ZNR®
Product Status Active
Maximum AC Volts 575 V
Maximum DC Volts 765 V
Varistor Voltage (Min) 855 V
Varistor Voltage (Typ) 950 V
Current - Surge 40 kA
Energy -
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -
Mounting Type Chassis Mount