LCD MOD 8DIG 8X1 TRANSFL YLW/GRN
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Number of Characters 8.0
Display Format 8 x 1
Character Format 5 x 8 Dots
Display Type STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode Transflective
Character Size 10.75mm H x 6.45mm W
Outline L x W x H 84.00mm x 44.00mm x 13.50mm
Viewing Area 64.50mm L x 16.40mm W
Backlight LED - Yellow/Green
Voltage - Supply 3.3V
Dot Size 1.25mm W x 1.30mm H
Interface Parallel
Operating Temperature -20°C ~ 70°C