RF TXRX MODULE 802.15.4 U.FL SMD
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
DigiKey Programmable Not Verified
RF Family/Standard 802.15.4
Protocol Zigbee®
Modulation -
Frequency 2.4GHz
Data Rate 250kbps
Power - Output 19dBm
Sensitivity -104dBm
Serial Interfaces SPI
Antenna Type Antenna Not Included, U.FL
Utilized IC / Part -
Voltage - Supply 3V ~ 3.6V
Current - Receiving 32mA
Current - Transmitting 140mA
Mounting Type Surface Mount
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 12-SMD Module
Memory Size -
TT-DKEY-MRF24J40ME-I/RM-ND
Microchip Technology
1 1
Microchip Technology MRF24J40ME-I/RM-ND
Sku: TT-DKEY-MRF24J40ME-I/RM-ND
Description of product
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
RF Family/Standard 802.15.4
Protocol Zigbee®
Modulation -
Frequency 2.4GHz
Data Rate 250kbps
Power - Output 19dBm
Sensitivity -104dBm
Serial Interfaces SPI
Utilized IC / Part -
Voltage - Supply 3V ~ 3.6V
Current - Receiving 32mA
Current - Transmitting 140mA
Mounting Type Surface Mount