RES 0.25 OHM 1% 100W TO247
Product Attributes:
Series Kool-Pak®MP9000
Product Status Active
Resistance 250 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 100W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient 0/ +200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Package / Case TO-247-2
Supplier Device Package TO-247
Size / Dimension 0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Height - Seated (Max) 0.825" (20.96mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
TT-DKEY-MP9100-0.25F-ND
Caddock Electronics Inc.
1 1
Caddock Electronics Inc. MP9100-0.25F-ND
Sku: TT-DKEY-MP9100-0.25F-ND
Description of product
RES 0.25 OHM 1% 100W TO247
Product Attributes:
Series Kool-Pak®MP9000
Product Status Active
Resistance 250 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 100W
Composition Thick Film
Package / Case TO-247-2
Supplier Device Package TO-247