DIODE ZENER 12V 500MW SOD523
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V
Tolerance ±5.4%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-79, SOD-523
Supplier Device Package SOD-523
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-MM5Z12VT1GOSTR-ND,MM5Z12VT1GOSCT-ND,MM5Z12VT1GOSDKR-ND
onsemi
1 1
onsemi MM5Z12VT1GOSTR-ND,MM5Z12VT1GOSCT-ND,MM5Z12VT1GOSDKR-ND
Sku: TT-DKEY-MM5Z12VT1GOSTR-ND,MM5Z12VT1GOSCT-ND,MM5Z12VT1GOSDKR-ND
Description of product
DIODE ZENER 12V 500MW SOD523
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Tolerance ±5.4%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms