DC DC CONVERTER 3.3V
Product Attributes:
Series LTM®, uModule®
Product Status Active
Type Non-Isolated PoL Module, Digital
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.4V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 2.5A
Power (Watts) -
Voltage - Isolation -
Applications ITE (Commercial)
Features OCP, OTP
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Efficiency -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 49-FBGA Module
Size / Dimension 0.25" L x 0.25" W x 0.10" H (6.3mm x 6.3mm x 2.4mm)
Supplier Device Package 49-BGA (6.25x6.25)
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
TT-DKEY-LTM8002IY-3.3#PBF-ND
Analog Devices Inc.
1 1
Analog Devices Inc. LTM8002IY-3.3#PBF-ND
Sku: TT-DKEY-LTM8002IY-3.3#PBF-ND
Description of product
DC DC CONVERTER 3.3V
Product Attributes:
Series LTM®, uModule®
Product Status Active
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.4V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 2.5A
Power (Watts) -
Voltage - Isolation -
Applications ITE (Commercial)
Features OCP, OTP
Efficiency -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 49-FBGA Module