AC/DC CONVERTER 15V 600W
Product Attributes:
Series LCM600 (600W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 44 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 600W
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 89%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.50" L x 4.50" W x 2.40" H (190.5mm x 114.3mm x 61.0mm)
Approval Agency CB
Standard Number -
TT-DKEY-LCM600N-T-4-A-ND
Artesyn Embedded Power
1 1
Artesyn Embedded Power LCM600N-T-4-A-ND
Sku: TT-DKEY-LCM600N-T-4-A-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 15V 600W
Product Attributes:
Series LCM600 (600W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 44 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 600W
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 89%
Mounting Type Chassis Mount