AC/DC CONVERTER 12V 1500W
Product Attributes:
Series LCM1500 (1500W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 133 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 1500W
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 91%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 10.00" L x 5.20" W x 2.43" H (254.0mm x 132.0mm x 61.7mm)
Approval Agency BSMI, CB, CCC, CE, cURus, TUV
Standard Number -
TT-DKEY-LCM1500L-T-ND
Artesyn Embedded Power
1 1
Artesyn Embedded Power LCM1500L-T-ND
Sku: TT-DKEY-LCM1500L-T-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 12V 1500W
Product Attributes:
Series LCM1500 (1500W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 133 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 1500W
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 91%
Mounting Type Chassis Mount