AC/DC CONVERTER 15V 1000W
Product Attributes:
Series LCM1000 (1000W)
Product Status Active
Type Front End
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 66.7 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 1000W
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 90%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 10.00" L x 5.20" W x 2.43" H (254.0mm x 132.0mm x 61.7mm)
Approval Agency BMSI, CB, CCC, cCSAus, CE, TUV
Standard Number -
TT-DKEY-LCM1000N-T-ND
Artesyn Embedded Power
1 1
Artesyn Embedded Power LCM1000N-T-ND
Sku: TT-DKEY-LCM1000N-T-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 15V 1000W
Product Attributes:
Series LCM1000 (1000W)
Product Status Active
Type Front End
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 66.7 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 1000W
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 90%
Mounting Type Chassis Mount