RES CHAS MNT 2.5K OHM 5% 50W
Part Status Active
Resistance 2.5 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 50W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Mounting Feature Brackets (not included)
Size / Dimension 0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm)
Failure Rate -
TT-DKEY-L50J2K5-ND
Ohmite
1 1
Ohmite L50J2K5-ND
Sku: TT-DKEY-L50J2K5-ND
Description of product
RES CHAS MNT 2.5K OHM 5% 50W
Part Status Active
Resistance 2.5 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 50W
Composition Wirewound