RES CHAS MNT 250K OHM 5% 50W
Product Attributes:
Series 270
Part Status Active
Resistance 250 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 50W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Features Flame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing Type Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature Brackets (not included)
Size / Dimension 0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm)
Height - Seated (Max) -
Lead Style Solder Lugs
Package / Case Radial, Tubular
Failure Rate -
TT-DKEY-L50J250KE-ND
Ohmite
1 1
Ohmite L50J250KE-ND
Sku: TT-DKEY-L50J250KE-ND
Description of product
RES CHAS MNT 250K OHM 5% 50W
Product Attributes:
Series 270
Part Status Active
Resistance 250 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 50W
Composition Wirewound