RES CHAS MNT 2K OHM 5% 225W
Product Attributes:
Series 270
Part Status Active
Resistance 2 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 225W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Features Flame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing Type Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature Brackets (not included)
Size / Dimension 1.126" Dia x 10.500" L (28.60mm x 266.70mm)
Height - Seated (Max) -
Lead Style Solder Lugs
Package / Case Radial, Tubular
Failure Rate -
TT-DKEY-L225J2K0-ND
Ohmite
1 1
Ohmite L225J2K0-ND
Sku: TT-DKEY-L225J2K0-ND
Description of product
RES CHAS MNT 2K OHM 5% 225W
Product Attributes:
Series 270
Part Status Active
Resistance 2 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 225W
Composition Wirewound