RES CHAS MNT 500 OHM 5% 100W
Part Status Active
Resistance 500 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 100W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Mounting Feature Brackets (not included)
Size / Dimension 0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Failure Rate -
TT-DKEY-L100J500-ND
Ohmite
1 1
Ohmite L100J500-ND
Sku: TT-DKEY-L100J500-ND
Description of product
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 100W
Part Status Active
Resistance 500 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 100W
Composition Wirewound