61dd2cb1d36a871af54da9ec Stackpole Electronics Inc KAL50FB10R0-ND https://www.tenettech.com/s/59c9e4669bd3e7c70c5f5e6c/61dd2cb3d36a871af54daa12/kalpercent20seriespercent2050x29mm.jpg
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 50W
Part Status Active
Resistance 10 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 50W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±30ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height - Seated (Max) 0.641" (16.28mm)
Failure Rate -
TT-DKEY-KAL50FB10R0-ND
Stackpole Electronics Inc
1 1
Stackpole Electronics Inc KAL50FB10R0-ND
Sku: TT-DKEY-KAL50FB10R0-ND
Description of product
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 50W
Part Status Active
Resistance 10 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 50W
Composition Wirewound
Mounting Feature Flanges