61dd2c6aab0b23b4801b1d3a Stackpole Electronics Inc KAL50FB100R-ND https://www.tenettech.com/s/59c9e4669bd3e7c70c5f5e6c/61dd2c6bab0b23b4801b1d68/kalpercent20seriespercent2050x29mm.jpg
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 50W
Product Attributes:
Series KAL
Part Status Active
Resistance 100 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 50W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Features Moisture Resistant
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height - Seated (Max) 0.641" (16.28mm)
Lead Style Solder Lugs
Package / Case Axial, Box
Failure Rate -
TT-DKEY-KAL50FB100R-ND
Stackpole Electronics Inc
1 1
Stackpole Electronics Inc KAL50FB100R-ND
Sku: TT-DKEY-KAL50FB100R-ND
Description of product
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 50W
Product Attributes:
Series KAL
Part Status Active
Resistance 100 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 50W
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges