RES CHAS MNT 75 OHM 1% 25W
Part Status Active
Resistance 75 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 25W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height - Seated (Max) 0.577" (14.66mm)
Failure Rate -
TT-DKEY-KAL25FB75R0-ND
Stackpole Electronics Inc
1 1
Stackpole Electronics Inc KAL25FB75R0-ND
Sku: TT-DKEY-KAL25FB75R0-ND
Description of product
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 25W
Part Status Active
Resistance 75 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 25W
Composition Wirewound
Mounting Feature Flanges