POT 10K OHM 2W CARBON LOG
Product Attributes:
Series K
Product Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 2W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Features -
Taper Logarithmic
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient -
Rotation 314°
Resistive Material Carbon
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter 0.249" (6.32mm)
Bushing Thread 3/8-32
Mounting Type Panel Mount
TT-DKEY-KA1031S28-ND
Precision Electronics Corporation
1 1
Precision Electronics Corporation KA1031S28-ND
Sku: TT-DKEY-KA1031S28-ND
Description of product
POT 10K OHM 2W CARBON LOG
Product Attributes:
Series K
Product Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 2W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Taper Logarithmic
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient -
Rotation 314°
Resistive Material Carbon
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted