RES CHAS MNT 0.05 OHM 5% 50W
Part Status Active
Resistance 50 mOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 50W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 1.933" L x 0.559" W (49.10mm x 14.20mm)
Height - Seated (Max) 0.583" (14.80mm)
Failure Rate -
TT-DKEY-HS50R05J-ND
Ohmite
1 1
Ohmite HS50R05J-ND
Sku: TT-DKEY-HS50R05J-ND
Description of product
RES CHAS MNT 0.05 OHM 5% 50W
Part Status Active
Resistance 50 mOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 50W
Composition Wirewound
Mounting Feature Flanges