RES CHAS MNT 3.3 OHM 1% 50W
Part Status Active
Resistance 3.3 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 50W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 1.933" L x 0.559" W (49.10mm x 14.20mm)
Height - Seated (Max) 0.583" (14.80mm)
Failure Rate -
TT-DKEY-HS503R3F-ND
Ohmite
1 1
Ohmite HS503R3F-ND
Sku: TT-DKEY-HS503R3F-ND
Description of product
RES CHAS MNT 3.3 OHM 1% 50W
Part Status Active
Resistance 3.3 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 50W
Composition Wirewound
Mounting Feature Flanges