RES CHAS MNT 330 OHM 5% 50W
Product Attributes:
Series ARCOL, HS
Part Status Active
Resistance 330 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 50W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -
Features -
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 1.933" L x 0.559" W (49.10mm x 14.20mm)
Height - Seated (Max) 0.583" (14.80mm)
Lead Style Solder Lugs
Package / Case Axial, Box
Failure Rate -
TT-DKEY-HS50330RJ-ND
Ohmite
1 1
Ohmite HS50330RJ-ND
Sku: TT-DKEY-HS50330RJ-ND
Description of product
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 50W
Product Attributes:
Series ARCOL, HS
Part Status Active
Resistance 330 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 50W
Composition Wirewound
Operating Temperature -
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges