RES CHAS MNT 68 OHM 5% 10W
Part Status Active
Resistance 68 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 10W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 0.626" L x 0.335" W (15.90mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.346" (8.80mm)
Failure Rate -
TT-DKEY-HS1068RJ-ND
Ohmite
1 1
Ohmite HS1068RJ-ND
Sku: TT-DKEY-HS1068RJ-ND
Description of product
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 10W
Part Status Active
Resistance 68 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 10W
Composition Wirewound
Mounting Feature Flanges