RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 100W
Product Attributes:
Series ARCOL, HS
Part Status Active
Resistance 470 mOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 100W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -
Features -
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 2.566" L x 1.075" W (65.20mm x 27.30mm)
Height - Seated (Max) 0.949" (24.10mm)
Lead Style Solder Lugs
Package / Case Axial, Box
Failure Rate -
TT-DKEY-HS100R47J-ND
Ohmite
1 1
Ohmite HS100R47J-ND
Sku: TT-DKEY-HS100R47J-ND
Description of product
RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 100W
Product Attributes:
Series ARCOL, HS
Part Status Active
Resistance 470 mOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 100W
Composition Wirewound
Operating Temperature -
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges