RES 10 OHM 5% 5W AXIAL
Product Attributes:
Series FWxxA
Product Status Active
Resistance 10 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 5W
Composition Wirewound
Features Fusible, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
TT-DKEY-FW50A10R0JACT-ND,FW50A10R0JATB-ND
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. FW50A10R0JACT-ND,FW50A10R0JATB-ND
Sku: TT-DKEY-FW50A10R0JACT-ND,FW50A10R0JATB-ND
Description of product
RES 10 OHM 5% 5W AXIAL
Product Attributes:
Series FWxxA
Product Status Active
Resistance 10 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 5W
Composition Wirewound
Features Fusible, Safety
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial