6152f8c60858bfb88ef7606a FUSE CERM 63MA 250VAC/VDC https://www.tenettech.com/s/59c9e4669bd3e7c70c5f5e6c/6152f8c70858bfb88ef76083/mfg_c308f-v.jpg
FUSE CERM 63MA 250VAC/VDC
Product Attributes:
Series C308F
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps) 63 mA
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC 250 V
Response Time Fast Blow
Package / Case Cartridge, Non-Standard (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 4kA
Melting I²t 0.00012
Approval Agency cURus
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Color Pink
Size / Dimension 0.120" Dia x 0.343" L (3.05mm x 8.70mm)
* Image is only ment for representation
TT-DKEY-283-C308F-V-63MA-TR1TR-ND
Eaton - Electronics Division
1 1
FUSE CERM 63MA 250VAC/VDC
Sku: TT-DKEY-283-C308F-V-63MA-TR1TR-ND
Description of product
FUSE CERM 63MA 250VAC/VDC
Product Attributes:
Series C308F
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps) 63 mA
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC 250 V
Response Time Fast Blow
Melting I²t 0.00012
Approval Agency cURus
Color Pink