61530bcef487db12cb40089a FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC https://www.tenettech.com/s/59c9e4669bd3e7c70c5f5e6c/61530bcff487db12cb4008ad/usfpercent201206percent20series.jpg
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
Product Attributes:
Series USF 1206
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps) 500 mA
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 125 V
Response Time Fast Blow
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Melting I²t 0.02
Approval Agency cURus
Operating Temperature -55°C ~ 90°C
Color -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W x 0.024" H (3.20mm x 1.60mm x 0.60mm)
* Image is only ment for representation
TT-DKEY-486-3413.0113.24TR-ND
Schurter Inc.
1 1
Sku: TT-DKEY-486-3413.0113.24TR-ND
Description of product
Product Attributes:
Series USF 1206
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Current Rating (Amps) 500 mA
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 125 V
Response Time Fast Blow
Melting I²t 0.02
Approval Agency cURus
Color -