RES CHAS MNT 1K OHM 5% 55W
Part Status Active
Resistance 1 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 55W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Size / Dimension 3.500" L x 1.000" W (88.90mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max) 0.563" (14.29mm)
Failure Rate -
TT-DKEY-F55J1K0E-ND
Ohmite
1 1
Ohmite F55J1K0E-ND
Sku: TT-DKEY-F55J1K0E-ND
Description of product
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 55W
Part Status Active
Resistance 1 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 55W
Composition Wirewound