RES CHAS MNT 10 OHM 5% 30W
Product Attributes:
Series Stackohm® 250
Part Status Active
Resistance 10 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 30W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Features -
Coating, Housing Type Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature Flange Braces, Right Angle
Size / Dimension 1.250" L x 1.000" W (31.75mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max) 0.563" (14.29mm)
Lead Style Solder Lugs
Package / Case Radial, Flat Oval
Failure Rate -
TT-DKEY-F30J10RE-ND
Ohmite
1 1
Ohmite F30J10RE-ND
Sku: TT-DKEY-F30J10RE-ND
Description of product
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 30W
Product Attributes:
Series Stackohm® 250
Part Status Active
Resistance 10 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 30W
Composition Wirewound