RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 200W
Part Status Active
Resistance 4.7 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 200W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Mounting Feature Brackets (not included)
Size / Dimension 1.004" Dia x 6.693" L (25.50mm x 170.00mm)
Failure Rate -
TT-DKEY-EVRT170EN4R7JE-ND
Ohmite
1 1
Ohmite EVRT170EN4R7JE-ND
Sku: TT-DKEY-EVRT170EN4R7JE-ND
Description of product
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 200W
Part Status Active
Resistance 4.7 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 200W
Composition Wirewound