ADJ PWR RES 8 OHM 300W CHAS MT
Product Attributes:
Series Corrib®280
Product Status Active
Resistance 8 Ohms
Power (Watts) 300 W
Tolerance ±10%
Adjustment Type Slide
Diameter 1.126" OD, 0.748" ID (28.60mm x 19.00mm)
Length 8.500" (215.90mm)
Mounting Type Chassis Mount
Termination Solder Lug
Package / Case Radial, 3 Lead, Tubular
TT-DKEY-E300K8R0E-ND
Ohmite
1 1
Ohmite E300K8R0E-ND
Sku: TT-DKEY-E300K8R0E-ND
Description of product
ADJ PWR RES 8 OHM 300W CHAS MT
Product Attributes:
Series Corrib®280
Product Status Active
Resistance 8 Ohms
Power (Watts) 300 W
Tolerance ±10%
Adjustment Type Slide
Length 8.500" (215.90mm)