ADJ PWR RES 1 OHM 50W CHAS MT
Product Attributes:
Series Dividohm®210
Product Status Active
Resistance 1 Ohms
Power (Watts) 50 W
Tolerance ±10%
Adjustment Type Slide
Diameter 0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length 4.000" (101.60mm)
Mounting Type Chassis Mount
Termination Solder Lug
Package / Case Radial, 3 Lead, Tubular
TT-DKEY-D50K1R0E-ND
Ohmite
1 1
Ohmite D50K1R0E-ND
Sku: TT-DKEY-D50K1R0E-ND
Description of product
ADJ PWR RES 1 OHM 50W CHAS MT
Product Attributes:
Series Dividohm®210
Product Status Active
Resistance 1 Ohms
Power (Watts) 50 W
Tolerance ±10%
Adjustment Type Slide
Length 4.000" (101.60mm)