ADJ PWR RES 50 OHM 225W CHAS MT
Product Attributes:
Series Dividohm®210
Product Status Active
Resistance 50 Ohms
Power (Watts) 225 W
Tolerance ±10%
Adjustment Type Slide
Diameter 1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length 10.500" (266.70mm)
Mounting Type Chassis Mount
Termination Solder Lug
Package / Case Radial, 3 Lead, Tubular
TT-DKEY-D225K50RE-ND
Ohmite
1 1
Ohmite D225K50RE-ND
Sku: TT-DKEY-D225K50RE-ND
Description of product
Product Attributes:
Series Dividohm®210
Product Status Active
Resistance 50 Ohms
Power (Watts) 225 W
Tolerance ±10%
Adjustment Type Slide
Length 10.500" (266.70mm)