SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V
Product Attributes:
Series 7000
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Flange
Circuit DPDT
Switch Function Mom-Off-Mom
Current Rating (Amps) 5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 120 V
Voltage Rating - DC 28 V
Actuator Type Concave (Standard V)
Color - Actuator/Cap Black
Actuator Marking No Marking
Illumination Type, Color -
Illumination Voltage (Nominal) -
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection -
Features Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 17.96mm x 10.62mm
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
TT-DKEY-CKN12130-ND
C&K
1 1
C&K CKN12130-ND
Sku: TT-DKEY-CKN12130-ND
Description of product
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V
Product Attributes:
Series 7000
Product Status Active
Circuit DPDT
Switch Function Mom-Off-Mom
Voltage Rating - AC 120 V
Voltage Rating - DC 28 V
Color - Actuator/Cap Black
Actuator Marking No Marking
Illumination Type, Color -
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection -