FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE
Product Status Active
Voltage - Rated 12VDC
Size / Dimension Square - 60mm L x 60mm H
Width 20.00mm
Air Flow 25.6 CFM (0.717m³/min)
Static Pressure 0.270 in H2O (67.3 Pa)
Noise 39.0dB(A)
RPM 5700 RPM
Termination 3 Wire Leads
Ingress Protection -
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval Agency CE, cURus, TUV
Weight 0.112 lb (50.8 g)
Power (Watts) 1.97 W
TT-DKEY-CFM-6020V-157-390-20-ND
CUI Devices
1 1
CUI Devices CFM-6020V-157-390-20-ND
Sku: TT-DKEY-CFM-6020V-157-390-20-ND
Description of product
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE
Product Status Active
Voltage - Rated 12VDC
Width 20.00mm
Noise 39.0dB(A)
RPM 5700 RPM
Termination 3 Wire Leads
Ingress Protection -
Approval Agency CE, cURus, TUV
Weight 0.112 lb (50.8 g)
Power (Watts) 1.97 W