FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE
Product Attributes:
Series CFM-60V
Product Status Active
Voltage - Rated 12VDC
Size / Dimension Square - 60mm L x 60mm H
Width 20.00mm
Air Flow 16.5 CFM (0.462m³/min)
Static Pressure 0.100 in H2O (24.9 Pa)
Bearing Type omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Noise 21.0dB(A)
RPM 3100 RPM
Termination 3 Wire Leads
Ingress Protection -
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval Agency CE, cURus, TUV
Weight 0.112 lb (50.8 g)
Power (Watts) 580 mW
TT-DKEY-CFM-6020V-131-210-20-ND
CUI Devices
1 1
CUI Devices CFM-6020V-131-210-20-ND
Sku: TT-DKEY-CFM-6020V-131-210-20-ND
Description of product
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE
Product Attributes:
Series CFM-60V
Product Status Active
Voltage - Rated 12VDC
Width 20.00mm
Fan Type Tubeaxial
Noise 21.0dB(A)
RPM 3100 RPM
Termination 3 Wire Leads
Ingress Protection -
Approval Agency CE, cURus, TUV
Weight 0.112 lb (50.8 g)
Power (Watts) 580 mW