FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Product Status Active
Voltage - Rated 12VDC
Size / Dimension Square - 40mm L x 40mm H
Width 20.00mm
Air Flow 5.5 CFM (0.154m³/min)
Static Pressure 0.100 in H2O (24.9 Pa)
Noise 12.3dB(A)
RPM 4500 RPM
Termination 3 Wire Leads
Ingress Protection -
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval Agency CE, cURus, TUV
Weight 0.064 lb (29.03 g)
Power (Watts) 460 mW
TT-DKEY-CFM-4020V-145-123-20-ND
CUI Devices
1 1
CUI Devices CFM-4020V-145-123-20-ND
Sku: TT-DKEY-CFM-4020V-145-123-20-ND
Description of product
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Product Status Active
Voltage - Rated 12VDC
Width 20.00mm
Air Flow 5.5 CFM (0.154m³/min)
Noise 12.3dB(A)
RPM 4500 RPM
Termination 3 Wire Leads
Ingress Protection -
Approval Agency CE, cURus, TUV
Weight 0.064 lb (29.03 g)
Power (Watts) 460 mW