RES 300K OHM 5% 1/8W AXIAL
Product Status Active
Resistance 300 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Carbon Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient 0/ -850ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Failure Rate -
TT-DKEY-CF18JT300KTR-ND,CF18JT300KCT-ND
Stackpole Electronics Inc
1 1
Stackpole Electronics Inc CF18JT300KTR-ND,CF18JT300KCT-ND
Sku: TT-DKEY-CF18JT300KTR-ND,CF18JT300KCT-ND
Description of product
RES 300K OHM 5% 1/8W AXIAL
Product Status Active
Resistance 300 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Carbon Film
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial