DIODE ZENER 7.5V 250MW SOT23-3
Product Attributes:
Series BZX84CxxxLT1G
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 7.5 V
Tolerance ±5%
Power - Max 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-BZX84C7V5LT1GOSTR-ND,BZX84C7V5LT1GOSCT-ND,BZX84C7V5LT1GOSDKR-ND
onsemi
1 1
onsemi BZX84C7V5LT1GOSTR-ND,BZX84C7V5LT1GOSCT-ND,BZX84C7V5LT1GOSDKR-ND
Sku: TT-DKEY-BZX84C7V5LT1GOSTR-ND,BZX84C7V5LT1GOSCT-ND,BZX84C7V5LT1GOSDKR-ND
Description of product
DIODE ZENER 7.5V 250MW SOT23-3
Product Attributes:
Series BZX84CxxxLT1G
Product Status Active
Tolerance ±5%
Power - Max 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms