DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23-3
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Tolerance ±6%
Power - Max 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-BZX84C6V2-FDITR-ND,BZX84C6V2-FDICT-ND,BZX84C6V2-FDIDKR-ND
Diodes Incorporated
1 1
Diodes Incorporated BZX84C6V2-FDITR-ND,BZX84C6V2-FDICT-ND,BZX84C6V2-FDIDKR-ND
Sku: TT-DKEY-BZX84C6V2-FDITR-ND,BZX84C6V2-FDICT-ND,BZX84C6V2-FDIDKR-ND
Description of product
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23-3
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Tolerance ±6%
Power - Max 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms