DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT363
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Configuration 2 Independent
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Tolerance ±6%
Power - Max 200 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier Device Package SOT-363
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
TT-DKEY-BZX84C5V6S-FDITR-ND,BZX84C5V6S-FDICT-ND,BZX84C5V6S-FDIDKR-ND
Diodes Incorporated
1 1
Diodes Incorporated BZX84C5V6S-FDITR-ND,BZX84C5V6S-FDICT-ND,BZX84C5V6S-FDIDKR-ND
Sku: TT-DKEY-BZX84C5V6S-FDITR-ND,BZX84C5V6S-FDICT-ND,BZX84C5V6S-FDIDKR-ND
Description of product
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT363
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Configuration 2 Independent
Tolerance ±6%
Power - Max 200 mW
Mounting Type Surface Mount
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms