DIODE ZENER 4.7V 250MW SOT23-3
Product Attributes:
Series BZX84CxxxLT1G
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V
Tolerance ±6%
Power - Max 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-BZX84C4V7LT1GOSTR-ND,BZX84C4V7LT1GOSCT-ND,BZX84C4V7LT1GOSDKR-ND
onsemi
1 1
onsemi BZX84C4V7LT1GOSTR-ND,BZX84C4V7LT1GOSCT-ND,BZX84C4V7LT1GOSDKR-ND
Sku: TT-DKEY-BZX84C4V7LT1GOSTR-ND,BZX84C4V7LT1GOSCT-ND,BZX84C4V7LT1GOSDKR-ND
Description of product
DIODE ZENER 4.7V 250MW SOT23-3
Product Attributes:
Series BZX84CxxxLT1G
Product Status Active
Tolerance ±6%
Power - Max 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms