DIODE ZENER 12V 250MW SOT23-3
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V
Tolerance ±5%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-BZX84C12LT1GOSTR-ND,BZX84C12LT1GOSCT-ND,BZX84C12LT1GOSDKR-ND
onsemi
1 1
onsemi BZX84C12LT1GOSTR-ND,BZX84C12LT1GOSCT-ND,BZX84C12LT1GOSDKR-ND
Sku: TT-DKEY-BZX84C12LT1GOSTR-ND,BZX84C12LT1GOSCT-ND,BZX84C12LT1GOSDKR-ND
Description of product
DIODE ZENER 12V 250MW SOT23-3
Product Status Active
Tolerance ±5%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms