DIODE ZENER 10V 300MW SOT23
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
Tolerance ±2%
Power - Max 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-BZX84B10-FDITR-ND,BZX84B10-FDICT-ND,BZX84B10-FDIDKR-ND
Diodes Incorporated
1 1
Diodes Incorporated BZX84B10-FDITR-ND,BZX84B10-FDICT-ND,BZX84B10-FDIDKR-ND
Sku: TT-DKEY-BZX84B10-FDITR-ND,BZX84B10-FDICT-ND,BZX84B10-FDIDKR-ND
Description of product
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Tolerance ±2%
Power - Max 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms