DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 100 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device Package DO-35
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-BZX79C4V7-T50ACT-ND,BZX79C4V7-T50ATB-ND
onsemi
1 1
onsemi BZX79C4V7-T50ACT-ND,BZX79C4V7-T50ATB-ND
Sku: TT-DKEY-BZX79C4V7-T50ACT-ND,BZX79C4V7-T50ATB-ND
Description of product
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms